TERAPIA

BOROWINOWA

Terapie borowinowe

O korzystnym wpływie borowiny na zdrowie wiemy już od dawna. Stosowana jest pomocniczo w leczeniu stanów zapalnych, schorzeń kości, mięśni i stawów. Bardzo często jest wykorzystywana do łagodzenia objawów chorób tzw. kobiecych. Oprócz tego świetnie wpływa na skórę, która staje się gładka i elastyczna. Coraz bardziej popularne stają się więc kąpiele i okłady borowinowe. Ze względu na dużą aktywność składników biologicznych oraz znakomitą zdolność utrzymywania ciepła połczyńskie złoża borowiny mają wysoką siłę oddziaływania i należą do najlepszych w Europie.
Borowinę wydobywa się podobnie jak węgiel brunatny, czyli w kopalni odkrywkowej.

Co to jest borowina?

Borowina jest rodzajem torfu przetworzonym przez bakterie. Najwięcej zdrowotnego torfu znajduje się w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce, gdzie po raz pierwszy wykonano borowinową kąpiel leczniczą w 1858 roku.

Borowina zawiera takie substancje organiczne jak: kwasy fulwinowe i humusowe, białka, węglowodany, bituminy, garbniki, makro- i mikroelementy. Jest wykorzystywana do leczenia chorób kobiecych, ponieważ działa estrogennie, stymulując czynności jajników. Dodatkowo zawiera w sobie sole wapienne, żelazowe, glinkowe i krzemionkowe. Działają one przeciwzapalnie, ściągająco, bakteriobójczo i bakteriostatycznie, wykazując korzystne działanie na naskórek oraz ukrwienie skóry.

Kiedy pomaga borowina?

Borowina pomaga m.in. w:

 • schorzeniach reumatycznych
 • ostrym i przewlekłym stanie zapalnym narządów ruchu (kości, stawów, mięśni, obrzękach po stłuczeniu, złamaniu, zwichnięciu, bólach szyjnych, barkowych, lędźwiowych, zapaleniu stawów kręgosłupa, bólach kręgosłupa)
 • chorobach układu krążenia, np. miażdżycowym zwężeniu naczyń
 • chorobach układu nerwowego (np. rwa kulszowa, niedowłady, porażenia)
 • chorobach układu pokarmowego (m.in. łagodzi wrzody żołądka, przewlekłe zapalenie jelit, stany kurczowe jelita grubego)
 • chorobach kobiecych, jak nadżerki, stany zapalne przydatków i pochwy, po operacjach ginekologicznych, przy niedoczynności hormonalnej jajników,
 • menopauzie (nawilża i regeneruje śluzówkę pochwy, łagodzi objawy menopauzy)
 • kosmetyce – wygładza zmarszczki, poprawia wygląd włosów. Borowina wykazuje także działanie ujędrniające, nawilżające, regenerujące, antycellulitowe i odchudzające (wykorzystywana jest przy zabiegach modelujących sylwetkę).

Przeciwwskazania do stosowania borowiny

Borowina ma korzystny wpływ na zdrowie, jednak są przypadki, kiedy należy zrezygnować z jej stosowania. Przeciwwskazaniami do stosowania borowiny są: nowotwory, ciąża, krwawienie z dróg rodnych, niestabilne ciśnienie, żylaki, ostre stany zapalne, choroba wieńcowa, urazy kości i stawów w początkowym okresie, niewydolność oddechowa, niewydolność krążenia, nadczynność tarczycy, osłabienie, zbyt młody wiek.

Z uwagi na przeciwskazania każda terapia borowinowa wykonywana w naszym gabinecie  poprzedzona jest badaniem przez współpracującego z nami neurologa- balneologa, który dopuszcza pacjenta do zabiegu ustalając zakres i częstotliwość terapii.

 

Na czym polega terapia borowinowa ?

Ogrzaną do temperatury 38-42°C borowiną okłada się zgodnie z zaleceniem lekarskim całe ciało lub jego część (z pominięciem okolicy serca i głowy). Zabiegom borowinowym z uwagi na temperaturę okładów towarzyszy intensywne pocenie. Wraz z potem organizm pozbywa się zbędnych produktów przemiany materii. Ciepło przyspiesza obieg krwi i łagodzi ból, a rozpuszczone w wodzie aktywne składniki borowiny (kwasy huminowe, enzymy, estrogeny i mikroelementy) wnikają w głąb organizmu przez skórę i działają nawet na odległe narządy, takie jak jajniki i macica. Ponadto istnieje też transport odwrotny tj. ze skóry do warstwy borowiny. W ten sposób skóra i organizm oczyszczają się, a zjawisko to nazywane jest „dializą skórną”.

 

Efekt terapeutyczny:

 • Rozgrzanie tkanek i pobudzenie  organizmu do działania
 • Zmniejszenie stanów zapalnych w schorzeniach narządu ruchu
 • Zmniejszenie napięcia mięśniowego
 • Złagodzenie zespołów bólowych

 

Jako partner Uzdrowiska Połczyn Zdrój w naszych gabinetach wykonujemy okłady, zawijania i fasony  borowinowe na bazie połczyńskiej borowiny najwyższej jakości, takiej samej jaką w  Uzdrowisku Połczyn stosuje się je przy chorobach reumatologicznych i zwyrodnieniowych, stanach zapalnych, stanach pourazowych narządu ruchu czy bólach nerwowych.